Başkan'dan Mesaj var

Başkan'dan Mesaj var

Başkanımızın mesajı:Değerli Meslektaşlarım;

Yönetim Kurulu Başkanı 11.05.2016 tarihinde özel sebeplerinden dolayı görevinden istifa etmiştir. Yönetim kurulu oy birliği ile şahsımı ARO Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçmiştir.

TUREB Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu üyeliğine seçildim. İlk TUREB yönetim kurulu toplantısında ilçe seçim kurulunun gözetiminde TUREB 2. Başkanı olarak göreve başladım. İlk toplantıda taşeronlarla ilgili genelge karara bağlandı ve yayınlandı.

2010 – 2016 yılları arasında ARO Başkanvekilliği görevini yaptım. Bugüne kadar üzerime düşen görevi en iyi şekilde yapmaya gayret ettim. Mayıs 2016’da Başkanlığa geldiğim ilk hafta Kültür ve Turizm Bakanlığı Başmüfettişinin 10 günlük idari ve mali denetimini yaşadık. Sonuç raporu geldiği gün siz değerli meslektaşlarım ile paylaşacağım.

2016 yılı turizmi eşi benzeri olmayan daha önce yaşamadığımız olaylar ve gündemlerle sarsıldı.  2015 yılında rehberlerimiz % 90 - 95 iş bulurken maalesef bu yıl aynı oranda iş bulamayan rehberlerimiz var. İnanın bu konu sizi ne kadar rahatsız ediyorsa beni de kat be kat rahatsız etmektedir.

Kriz etkilerini azaltmak adına TUREB ve 13 Odanın işbirliği ile her türlü girişimde bulunduk.

Bunlarla ilgili altı önemli konu:

1.     50.000 TL iki yıl ödemesiz faizsiz kredi,

2.     SGK primlerinin ertelenmesi,

3.     Vergi tebliğinin kaldırılması,

4.     Taşeron şirketlerle mücadele,

5.     Kaçak Rehberlikle mücadele,

6.     Kamu spotu gibi çalışmalarla mesleğimizin tanıtılması, 

Sorumluluk sınırlarımız içerisinde resmi yollardan siz değerli üyelerimizin sosyal haklarını korumak üzere SGK, Maliye Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birçok görüşme yaptık.

Bu konular ile ilgili inşallah en kısa sürede sonuç alacağız.

Sağlıcakla Kalın.

Hayati KORUCU
ARO BAŞKANI