ARO Yürüyüş Eğitim Gezisi

ARO Pednelissos Antik Kenti - Uçansu 1-2 Şelaleleri – Kral Havuzu Eğitim GezisiARO Pednelissos Antik Kenti - Uçansu 1-2 Şelaleleri – Kral Havuzu Eğitim Gezisi

Parkur Uzunluğu : 12 Km (yaklaşık).
Etkinlik Alanı : Kozan – Pednelissos Antik Kenti – Uçan I ve II Şelaleleri 
Etkinlik Tarihi : 13 Nisan 2019 Cumartesi
Hareket Yeri : ARO önü.
Hareket Saati : 08.00
Dönüş Saati : 18:30

Parkur Hakkında : Parkur Antalya İli Serik ilçesi kırsalındaki Kozan mahallesinde olup dünyaca ünlü Aziz Paul Yolu’nun küçük bir parçasıdır. Kozan merkez mahallesinde araçtan inilir. Katılımcılar son kontrollerini yapar. Rehber eşliğinde ısınma hareketleri yapılır ve akabinde yürüyüşe başlanır. Yürüyüş etkinliği Antik Pednelissos Kenti’nin kurulu bulunduğu Bodrum Kaya Dağı yakınında başlayacaktır. Sandal ağaçlarının yoğun olduğu yamaçtaki ormanlık alanda hafif bir tırmanışla antik sarnıçlara ve akabinde Pednelissos Kenti duvar kalıntılarına ulaşılacak ve alana hâkim münhal bir noktada verilecektir. Dileyen katılımcılar mola esnasında çevredeki kalıntılar arasında dolaşıp fotoğraf çekebilecektir. Antik kentten ayrılıp Uçan I Şelalesi istikametinde ilerlenecek ve Pınarlar Mevkiinde bir saatlik öğle yemeği molası verilecektir. Moladan sonra yüksek boylu ağaçlar arasındaki patikalardan ilerleyip Uçan I Şelalesi üzerindeki Kral Havuzu ve seyir terasına ulaşıp fotoğraf çekimi için 15 dakika mola verilecek ve akabinde terastan aşağı yürünüp şelalenin çevresinde oluşmuş doğal havuzlar çevresinde dolaşılacaktır. Uçan 1 Şelalesi ziyaretinden sonra Kızılçam Ormanı içindeki patikalardan ilerlenecek ve Uçan II şelalesine ulaşılacaktır. Bu alanda fotoğraf çekimi için 30 dakika mola verilecektir. Uçan II Şelalesi alanı terk edilip yaklaşık 3 kilometre daha yürünecek ve Akçapınar mahallesi yakınlarında yürüyüşümüz sona erecektir.

Bitki Örtüsü : Bölge kızılçam orman alanı olmakla, yoğun olarak sandal ağacı (dağ çileği) ve seyrek olarak maki bitki toplulukları ile kaplıdır.

Su Durumu : Antik kent yakınında kır çeşmesi mevcut ise de, tüm katılımcıların yanlarında en az 2 litre su bulundurmaları yararlıdır.

Zorluk Derecesi : Parkur orta zorlukta bir parkur olup daha önceden doğa yürüyüşlerine katılmış veya yaşamında günlük yürüyüş yapan şahıslar için kolay yürünebilecek bir parkurdur.

Not:
1) Bu etkinlikte ARO üyesi, ilkyardımcı belgeli, sporcu, yürüyüş lideri rehberlik yapar.
2) ARO üyesi eylemli turist rehberleri kazaya karşı Ferdi Kaza Sigortası ile sigortalıdır.
3) Yürüyüş faaliyetine başlandığı andan itibaren mücbir sebepler (hastalanma, sakatlanma vb.) hariç hiçbir katılımcı gruptan ayrılamaz veya bireysel olarak geri dönemez. 
4) Yürüyüş için bileği kavrayan sert tabanlı, zemin tutuşu iyi bir doğa yürüyüş ayakkabısı giyilmesi önerilir.
5) Yürüyüş esnasında dileyen katılımcı baton kullanabilir.
6) Rehber gerekli gördüğünde parkurda veya program işlerliğinde değişiklik yapabilir.
7) İyi derecede yüzme bilenler havuza girebilir.
8) Yürüyüş bitiminde zamanın uygun olması durumda belirlenen noktada 30 dakikalık ihtiyaç molası verilir. 
Bilgi 0242.311 11 30 nolu telefondan yapılacaktır. Ön kayıt zorunludur.
Kişi Başı katılım ücreti : 50 TL