Kahramanmaraş Eğitim Gezisi 31 Mart – 01 Nisan 2022

Hititlerden Bu Yana Yaşayan Kadim Kent Kahramanmaraş’a Gidiyoruz!
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve ARO İşbirliğiyle
N. Faruk BAKIRCIOĞLU rehberimiz eşliğinde Eğitim Turu
31 Mart – 01 Nisan 2022

30 Mart 2022 saat 20:00 ARO Önünden hareket
Side-Manavgat bölgesi için buluşma yeri Side Total saat 21:00
Alanya bölgesi buluşma buluşma yeri Alanya Otogar 22:15

Program
1. Gün
Arkeoloji Müzesi:
Kahramanmaraş’ta ilk müze 1947 yılında Taş Medrese’de kurulmuş olup 1961 yılında Kahramanmaraş Kalesi’ne taşınmıştır. 1975 yılında ise İl Merkezinde, Azerbaycan Bulvarı’nda bulunan bugünkü binasına taşınmış olan Müze;  2012 yılı Mayıs ayında yenilenmiş ve 30000 kayıtlı eseriyle  7 salonda hizmet vermektedir (Antik Fil Sergi Salonu, Direkli Mağarası Kazı ve Canlandırma Salonu, Domuztepe Höyük Canlandırma ve Kazı Sergi Salonu, Hitit ve Geç Hitit Eserleri Sergi Salonu, Mozaik Sergi Salonu, Taş Eserler Sergi Salonu, Kronolojik Arkeolojik Eser Sergi Salonu).

Yedi Güzel Adam Edebiyat  Müzesi

Kara Lise adıyla 1863 yılında Protestan Okulu olarak hayata geçmiş olan binada yazarlar ve şairler diyarı Kahramanmaraş’ın sosyal, kültürel ve sanatsal anlamda önemli manevi değerleriyle tanışacağız. Şehrin “UNESCO Dünya Edebiyat Kentleri” listesine adaylığını pekiştiren sergisiyle eşsiz güzellikte bir müze olduğunda hatırlatmakta fayda var.

Tarihi Ticaret Alanları

Osmanlı Döneminde ticaretin canlanması için yapılan Kapalı Çarşıyı, Çarşıbaşı’yı ve  Bakırcılar Çarşısını ziyaret edeceğiz.  Daha sonra bu alan içerisinde tarihi doku ile uyum içinde inşa edilmiş olan Mutfak ve Dondurma Müzelerini ziyaret edeceğiz. Çarşı esnafı ile Maraş ağzı ile sohbet edeceğiz, şehrin geleneksel “Maraş işi” ürünlerini  tanıyacağız. Ardından bu bölgenin bitiminde bulunan Tarihi Ulu Camii ve Taş Medreseye doğru hareket edeceğiz.

Kahramanmaraş Kalesi

Hititlerden günümüze  kalan kaleden  şehir manzarasını seyredeceğiz ve tarihi hakkında bilgi alacağız.

Öğle yemeği Büyükşehir Belediyemizin belirlediği bir tesiste yenilecektir daha sonra Germenicia Mozaikleri  arkeolog eşliğinde görülecektir.

Şehir Merkezine yarım saatlik mesafede olan Yedi Kuyular Kayak Merkezini ziyaret edeceğiz. Günün sonunda kayak merkezinde bulunan  Belediyeye ait Teras Sosyal Tesislerinde mola verileceğiz.

Akşam Yemeği ve Konaklama.

2. Gün

Turumuzun ikinci gününde  Kahramanmaraş’ın doğal güzelliklerini ve 2023 yılında hizmete açılacak  olan EXPO Alanı gezisine zaman ayıracağız.

Taş Köprü ve çevresinin doğal güzelliklerini tanıyarak güne başlayacağız. Ardından aynı bölgede bulunan EXPO 2023 alanını uzman personel eşliğinde tanıyacağız. Müsaitlik durumuna göre  12 Şubat Belediye Başkanı Sayın  Hanefi MAHÇİÇEK ile tanışıp bilgiler alacağız.

Şehir merkezine çok yakın mesafede olan Menzelet Barajı nedeniyle ortaya çıkan Baraj gölünde tekne turu yapacağız. Yeşil Göz mesire alanı gezisinin hemen ardından endemik bitkileriyle ve geyikleriyle meşhur Başkonuş Yaylasını tanıyacağız  ve ardından öğle yemeğine geçeceğiz. Öğle yemeğinden sonra  Antalya’ya dönüyoruz.

En az katılımcı sayısı 25 kişidir.
Kişi başı katılım ücreti 650 TL’dir
Son kayıt tarihi : 29 Mart 2022 mesai bitimine kadardır.
Akaryakıt fiyatlarındaki değişimlerden dolayı ARO tur fiyatında değişiklikler yapabilir.
ARO programda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
Bilgi ve rezervasyon 0242 311 11 30 – GSM: 0531 782 63 82
Ödeme sonrası kesin kayıt yapılır.