Başkan

Mustafa Yalçın YALÇINKAYA

1976 Silifke doğumluyum. İlk ve ortaöğrenimimi Silifke’de, lise tahsilimi Kuleli Askeri Lisesi’nde tamamladım. Selçuk Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra turizm sektöründe çalışmaya başladım.

2002 yılında İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün açtığı 20. dönem rehberlik kursunda başarılı olarak mesleğe adımımı attım. 2004 yılında ikinci dil olarak İngilizce’yi ekleterek iki dilde rehberlik yapmaya devam ettim.

Sektöre faydalı olabilmek adına 2004-2009 yılları arasında kış aylarında turizm sektöründe çalışanlara dil kurslarında öğretmenlik yaptım.

2010 yılından itibaren ARO’nun çalışmaları içinde aktif yer aldım. Kurumsallaşma ve sosyal sorumluluk projelerine katkı sundum.

2011 yılında Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce düzenlenen rehber adaylarına yönelik programda eğitmen rehberlik görevini üstlendim.

Meslek kanunu sonrası ilk dönem TUREB için ARO Delegesi seçilerek TUREB kurucu üyeleri arasında yer aldım.

2015-2018 dönemi ARO yönetim kurulu üyeliği yaptım. Bu dönemde turizm gündemini takip ederek mevzuatta ve rehberlikle ilgili düzenlemelerde ortaya çıkan tehditleri tespit edip

erken tedbir alınması için ilgili kurum ve yönetimleri harekete geçirdim.

2016 yılında Akdeniz Üniversitesi’nde pedagojik formasyon eğitimini tamamladım.

2018-2021 döneminde ARO’nun TUREB Delegesi olarak görev yaptım.

2018-19 yıllarında Kazakistan ve Özbekistan’da ARO ile koordinasyon içinde “Rehberlik mesleğinin turizmdeki yeri ve turist rehberlerinin mesleki gelişimi” konularında farklı şehirlerde konuşmacı olarak yer aldım.

2021 yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldum.