ARO Balkan Eğitim Gezisi

Sektörümüzün içinde bulunduğu kriz döneminde daha önce gerçekleştirdiğimiz eğitim gezilerimize bir yenisini ekliyoruz. Ekim 2017’de sizlerle yaptığımız anket sonuçlarına göre, katılımcılarımızın %46’sı Balkan ülkeleri eğitim gezisi ile ilgilendiklerini belirtmişlerdi. Bu çerçevede Arya Tur işbirliği ile aşağıdaki eğitim gezisi programını hazırladık.

Değerli Üyemiz,

Sektörümüzün içinde bulunduğu kriz döneminde daha önce gerçekleştirdiğimiz eğitim gezilerimize bir yenisini ekliyoruz. Ekim 2017’de sizlerle yaptığımız anket sonuçlarına göre, katılımcılarımızın %46’sı Balkan ülkeleri eğitim gezisi ile ilgilendiklerini belirtmişlerdi. Bu çerçevede Arya Tur işbirliği ile aşağıdaki eğitim gezisi programını hazırladık. 
Antalya’dan Balkan ülkelerine gidiş ve gelişte kaybedilecek otobüs yolculuğu süresini hava yolu tercihini kullanarak kısalttık. Eğitim gezimizi planlarken Balkan ülkelerinin outgoing turlarda en çok tercih edilenlerini programımıza dahil ettik. Outgoing turlarda çalışmak isteyen ve Balkan ülkelerine ilgi duyan siz değerli meslektaşlarımıza yönelik hazırladığımız eğitim gezisine son başvuru tarihi 30 Mart 2018’dir. 

Aynı zamanda üyemiz olan Arya Tur sahibi Sayın Gürsel TARBA’ya özellikle fiyat konusundaki katkısı için teşekkür ederiz.

Program aşağıda bilgileriniz sunulmuştur: BOSNA/HERSEK — KARADAĞ –ARNAVUTLUK – MAKEDONYA – KOSOVA
UNESCO KÜLTÜR MİRASI LİSTESİNDEKİ
“MOSTAR KÖPRÜSÜ – KOTOR – OHRİD ŞEHRİ ve GÖLÜ”

 04.04.2018 – 11.04.2018

 1. GÜN: ANTALYA –SARAYBOSNA -MOSTAR (BOSNA-HERSEK)

Antalya Havalimanı İç Hatlar Terminali’nde Arya Turizm yetkilisi ile buluşup bilet ve pasaport işlemlerinden sonra Pegasus Hava Yolları’nın PC 2029 sefer sayılı uçağı ile saat 05:50 de İstanbul Sabiha Gökçen’e hareket ediyoruz 07:10 da varıyoruz. Buradaki aktarmadan sonra yine Pegasus Havayolu’ nun PC 291 uçağı ile saat 09:30 da Saraybosna’ya hareket ediyoruz. Yerel saatle 10:30 da varıyoruz.Tur aracımız ile buluşuyor ve şehir turumuza başlıyoruz. Burada Osmanlı izleri taşıyan tarihi binalar bizi karşılıyor. Baş Çarşı ve Gazi Hüsrev Bey ve Ferhadiye camileri Medreseler, bize yabancı olmayan bir tarih. Ayrıca şehirdeki Sinagog, 1914’te Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin Köprüsü, 2.Dünya Savaşı sembollerinden Sönmeyen Ateş Anıtı şehrin diğer yüzü. Savaş esnasında üç tarafı sarılmış olan Saraybosna’nın dış dünyaya açılan, Boşnak halkına nefes aldırtan tünel göreceğimiz yerler arasında. Konaklama ve akşam yemeği Saraybosna’ daki otelimizde.

 1. GÜN:   MOSTAR – POCİTELJ – TREBİNJE (BOSNA-HERSEK)    

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından Mostar’daki en önemli eser olan ve 1557 yılında Mimar Hayreddin tarafından inşa edilen ve UNESCO “Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan “Mostar Köprüsü” nü görüyoruz. Köprü Yugoslavya ’nın bölünmesine neden olan iç savaş sırasında yıkılmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla yeniden yapılmıştır. Bosna-Hersek’te bugünkü diğer durağımız 16 yy dan beri bütün tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitelj. Burada Osmanlı tarafından yapılan binaları görüyoruz.Bugünkü konaklama ve akşam yemeğimiz Trebinje’deki otelimizde.

 • Shengen vizesi veya yeşil pasaportu olan meslektaşlarımız ekstra Dubrovnik turuna katılabilirler.  (Kişi başına 35 Eur)
 1. GÜN:   TREBİNJE – KOTOR – BUDVA  – IŞKODRA (KARADAĞ ve ARNAVUTLUK)

Kahvaltıdan sonra, Bosna-Hersek/Karadağ sınırına geliyoruz ve pasaport işlemlerinden sonra bir saatlik yolculuğun ardından Kotor’ a varıyoruz. Avrupa’nın en büyük fiyordu olan Kotor Fiyordu ’nu görüyoruz. UNESCO “Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Kotor Eski Şehrinde, tarihi sur içinde yürüyüş yapıyoruz. Aziz Triphon, Sv. Katerina Kiliseleri ve Tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerler arasında. Yarım saatlik bir yolculuğun ardından son yıllarda Güney Avrupa’nın en gözde tatil mekanlarından birisi haline gelen Budva’ yı tanımak için şehir turumuza başlıyoruz. Yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad (eski şehir merkezi) ve Budva Kalesini geziyoruz. Daha sonra kaplıcalar bölgesi olan İşkodra’ya hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği buradaki otelimizde.

 1. GÜN: BAR – TİRAN – OHRID (ARNAVUTLUK VE MAKEDONYA)

Oteldeki sabah kahvaltısından sonra otobüsümüz ile Muriqan Arnavutluk Sınır Kapısı’na doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Arnavutluk’un başkenti Tiran’a varıyoruz. Şehirde panoramik olarak göreceğimiz yerler arasında Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli,Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Enver Hoca’nın eski anıt mezarı ve İskender Bey Meydanı var.Buradan sonraki hedefimiz Ohrid.Göl oluşum bakımından Balkanlar‘daki en eski ve derin göldür. Gölün ekosisteminde sadece o yöreye özgü dünya çapında öneme sahip 200’den fazla tür vardır. Bölgenin önemi 1979 yılında Ohrid Gölü’nün UNESCO’ nun Korunması Gerekilen Yerler Listesi’ne dahil edilmesi ile daha da artmıştır. Akşam yemeği ve 2 gece için konaklama Ohrid’ deki otelimizde.

 1. GÜN: OHRID – SV NAUM (MAKEDONYA)

Otelimizdeki kahvaltının ardından Osmanlı’nın Balkanlar’daki önemli üslerinden birisi olmuş, UNESCO Kültür Mirası Listesinde olan Ohrid şehrini birlikte yapacağımız tur esnasında tanıyoruz. Göreceğimiz yerler arasında Kiril Alfabesini geliştirdikleri düşünülen 9. Yy Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anıtı,Ohrid Camii,Saat Kulesi, Bakire Meryem Kilisesi, 13. Yy Doğu Hristiyanlığı ’nın en görkemli mabetlerinden Aziz Bogorodica Perivleptos, Heykeller Galerisi, Çınar Meydanı var.Rehberimiz Ohrid çarşısında alışveriş için serbest zaman veriyor. Güzel manzaralar eşliğinde St. Naum’a varıyoruz ve burada bölgenin en önemli kiliselerinden biri olan St. Naum’u ziyaret ediyoruz. Geceleme ve akşam yemeği Ohri’deki otelimizde.

 1. GÜN: OHRİD – RESNE – MANASTIR – KALKANDELEN – ÜSKÜP (MAKEDONYA)

Otelimizdeki kahvaltının ardından Ohri’den ayrılıyoruz ve Resne – Manastır turu için hareket ediyoruz. Önce yolumuz üzerinde İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri olan ve Jön Türk hareketinin öncülerinden Niyazi Bey’in memleketi Resne’ye gidiyoruz. Burada Niyazi Bey’in Fransa’daki Chateau de Chenonceau’yu örnek alarak yaptırttığı kışlayı görüyoruz. Ardından Manastır’a (Bitola) hareket ediyoruz.Burası Makedonya’nın en eski şehirlerinden bir tanesi. Burada öncelikle Atatürk’ün 1899 yılında mezun olduğu Askeri İdadi ’yi ve Atatürk Müzesi’ni göreceğiz. Ayrıca burada Şirok Sokağı, Eski Çarşı (Osmanlı Bedesteni) İshak Camii, Yeni Camii, Haydar Kadı Camii görülecek yerler arasında. Öğleden sonra bizim tarihimizde Kalkandelen olarak bildiğimiz, Makedonlar’ ın ise Tetova olarak adlandırdıkları şehri tanıyoruz. Burada dünyaca ünlü Alaca Camii ve külliyesini görüyoruz. Üsküp’e hareket ediyoruz. Akşam yemeğinden sonra ışıklandırılmış şehir meydanını dolaşıyoruz. Konaklama buradaki otelimizde.

 1. GÜN: ÜSKÜP – PRİZREN (KOSOVA)

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından, Yahya Kemal Beyatlı’nın doğduğu şehir olan Üsküp’teki yürüyüş turumuza Üsküp’te  tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, taş sokakları ve tarihi binaları ile Türk Çarşısı, buradaki Kuyumcular Sokağı, Osmanlı döneminden kalan Cami ve Hanlar, Makedonya Meydanı ve Büyük İskender heykeli, ilk olarak 6. yy. Jüstiyen tarafından inşa ettirilen, Sultan II. Murat tarafından restore ettirilen ve Fatih Sultan Mehmet tarafından yeniden yaptırılan Vardar nehri üzerindeki  Taş Köprü, Türk ve Yahudi mahalleleri, Davut Paşa Külliyesi,   17. yy. dan kalma St. Spas Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Çarşıda alışverişleriniz için serbest zaman. Şuşka biberi, Ustrumca yer fıstığı, çarıklar alabileceklerimiz arasında yer alıyor. Daha sonra Kosova’ya doğru yola çıkıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Prizren’ deki otelimizde.

 1. GÜN: PRİŞTİNE – İSTANBUL – ANTALYA

Otelimizdeki kahvaltıdan sonra Priştine’ ye hareket ediyoruz. Burası Avrupa’nın en genç başkenti. Şehirde vereceğimiz moladan sonra, Kosova Savaşı’nda şehit düşmüş I. Murad Hüdavendigar Türbesini görüyoruz. Daha sonra havalimanına transferimiz gerçekleşiyor. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından, Pegasus Havayolları’nın PC 346 sefer sayılı uçağı ile saat 18:05 de Priştine’ den İstanbul’a hareket ediyoruz. Bir saat on beş dakikalık yolculuğun ardından İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına saat farkı nedeniyle 20:40 da varıyoruz. PC 2028 ile saat 23:55 de Antalya’ya bağlantılı uçuşumuz gerçekleşiyor. 01:15 te Antalya’ya iniyoruz ve bir sonraki Arya Turizm gezisinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Fiyata dahil olanlar:
 

 • Pegasus Havayolu ile Antalya’dan Saraybosna’ya İstanbul SG aktarmalı gidiş ve Priştine İstanbul SG aktarmalı Antalya dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti
 • 4* ve 5* otellerde 7 gece konaklama
 • 7 akşam yemeği ve 7 kahvaltı
 • Havalimanı vergileri
 • Tüm transferler ve tur boyunca özel araç ile seyahat
 • Tur akışındaki Müze ve Ören yeri giriş ücretleri
 • Tüm tur boyunca yerel rehber
 • Zorunlu Seyahat sigortası
 • 30.000 Eur kadar sağlık sigortası (70 yaşa kadar)

 
 
Fiyata dahil olmayanlar:
 
•          Kişisel harcamalar ve otel ekstraları
•          Öğlen yemekleri
•          Yemeklerdeki içecekler
•          Ekstra Dubrovnik turu (35 Eur)
•          Fazla bagaj
•          Yurt dışı çıkış harcı
 
Tur Fiyatımız:
 
Çift kişilik odada kişi başına                                       650 EUR
                                                
Tek kişilik oda farkı                                                    100 EUR

Turumuza katılımınız tarafımıza ödeyeceğiniz 250 EUR ön ödeme ve tur sözleşmesi ile kesinlik kazanacaktır.

Bilgi ve rezervasyon: 0242 311 11 30Bir cevap yazın