Ayasofya Ziyaretleri Hakkında Bilgilendirme

Değerli üyelerimiz Turist Rehberleri Birliği tarafından Ayasofya ziyaretlerinde dikkat edilmesi hususlar ile ilgili yazı aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. 

 

 

İlgili TUREB yazısı ;

 

AYASOFYA ZİYARETLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

 

Bilindiği üzere Ayasofya ziyaretleri ile ilgili usul ve esaslar henüz tespit edilmemiş olup ziyaretçi yönetimi ile ilgili farklı deneyimler oluşabilmektedir. Bunlar mesleğimizi icra edişimize ve yolcularımızın memnuniyetine de ne yazık ki olumsuz etkide bulunabilmektedir. Mevcut şartlarda yolcularımızın her türlü öngörülemeyen duruma karşı defaatle uyarılması gerekmektedir.

Bu nedenle aşağıda yer alan hususların odanıza üye rehberlere iletilmesi önem taşımaktadır:

          Bugün itibariyle Sultanahmet Cami Derneği’nin tesettür desteği uygulamasına son verilmişbunun yerine “tesettürü uygun görülmeyen” hanımlara başörtüsü 5 TL, tam örtü 20 TL olmak üzere, ürün satışı gerçekleştirilmektedir. Ürünler kapalı pakette ve kullanılmamış olarak sunulmakta, arzu eden ziyaretçilerce turun geri kalan kısmında da kullanılabilecek dayanıklılıkta oldukları gözlemlenmektedir.

     Bu uygulamanın dayanağı ve süresi bildirilmemiştir. Çok açık giyinmiş yabancıların bunu olağan karşılayabildiği ancak yerli turistler içinde, çeşitli camileri aynı kıyafetleriyle gezebilirken Ayasofya’da örtü ücretine mecbur kalanlar arasında tepki oluştuğu da gözlemlenmektedir.

   Yerli ve yabancı ziyaretçiler için fark gözetmeksizin erkek ve kadınlar ayrılarak giriş yaptırılmakta ancak ziyaret sırasında tekrar bir araya gelmelerine olanak verilmektedir.

   Bazen rehberler / rehberli gruplar ayrı giriş yapabilirken, genellikle buna müsaade edilmemektedir.

    Dışarıda yoğun kalabalık bulunduğunda yeni geleceklere yer açmak üzere, tüm ziyaretçiler bir süre içeride bulunduktan sonra dışarıya davet edilebilmekte, bunun sonucunda da gezi programımız ve anlatım miktarımız kısalmak zorunda kalabilmektedir.

   Ayrıca narteksten içeri geçişte ayakkabılar bırakılmakta ve seçenek olarak naylon torba sunulmamaktadır. Bazı ziyaretçiler ayakkabıların kaybolması ihtimaliyle huzursuzluk duymaktadır. Kaygıları ortadan kaldırmak için yanlarında torbayla gelmelerini önermek yararlı bir seçenek olabilecektir.

   Saat 09.30’dan itibaren ziyaretçi sayısı çok yükselmekte, giriş zorlaşmakta, yoğunluk gün boyu sürmektedir. Mümkünse sabah ilk ziyaret yeri olarak Ayasofya tercih edilmelidir.

 

Ayasofya ziyareti konusunda nihai bir planlama yapılana kadar hem idareden hem de üyelerimizden farklı gelişmeler hakkında bilgi edindikçe paylaşmaya devam edeceğiz.