TUREB Dİl Sanavı

TUREB Dil Seviye Tespit ve Dil Ekletme Sınavı Başvuruları

2019 İstanbul Yabancı Dil Seviye Tespit ve Dil Ekletme Sınavı Başvuruları

Yabancı Dil Seviye Tespit ve Dil Ekletme Sınavı Başvuruları

Birliğimiz tarafından, 6326 Sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu gereğince hazırlanan Meslek Yönetmeliği’nin Tanımlar başlıklı 3 üncü maddesinin (r) bendi gereğince; rehberlik bölümü öğrencileri ile mezunlarına yönelik olarak “Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı”, Dil Ekletme Sınavı başlıklı 18 inci maddesi gereğince ise ruhsatnamelerine yeni bir dil ekletmek isteyen turist rehberlerine yönelik olarak “Dil Ekletme Sınavı” yapılacaktır.

SINAV YERİ VE TARİHLERİ:

Sınav Yeri                                      Sınav Tarihleri

İstanbul (Avrupa Yakası)             02 – 06 Eylül 2019

*Sınav adresi ile ilgili gerekli bilgilendirme daha sonra web sayfamızdan yapılacaktır.

SINAVLARIN ŞEKLİ:

*Dil ekletme ve seviye tespit sınavına katılacaklar için;

-Yabancı dil sözlü

-Yabancı dil yazılı

BAŞVURU İÇİN İSTENEN BELGELER:

1- Dil ekletmek isteyen rehberler

 • Başvuru formu
 • Sınav ücreti banka dekontu
 • 2 adet fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

2- Rehberlik Bölümü mezunu veya öğrencileri

 • Başvuru formu
 • Sınav ücreti banka dekontu
 • 2 adet fotoğraf
 • Mezuniyet / öğrenci belgesi (aslı gibidir onaylı olmak şartıyla)  E-Devlet üzerinden alınan belgeler geçerlidir (E-devlet üzerinden alınan belgelerde aslı gibidir onayı  gerekmemektedir)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi                                                                                                                                                                                                                                                           

BAŞVURU YERİ VE SÜRESİ:

Dil Ekletme Sınavı ve Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavına katılacak adayların, Birliğin web sayfasından (www.tureb.org.tr) temin edecekleri sınav başvuru formunu doldurarak başvuru için gerekli belgelerle birlikte 09 Temmuz – 09 Ağustos 2019 tarihleri arasında TUREB’e şahsen veya kargo yolu ile başvurmaları gerekmektedir.

SINAV ÜCRETİ:

 • Türkiye Turist Rehberleri Birliği’nin Halkbankası Kurumsal Tahsilat hesabına Yabancı Dil Seviye Tespit ve Dil Ekletme Sınav ücreti olarak 350,00 TL (Üçyüzelli Türk Lirası) yatırılacak olup banka içi şubeden hesaba para yatırmada 4 TL masraf alınacaktır.
 • Dil Ekletme Sınavına girecek rehberlerimiz, RBS üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile ödemelerini (tek çekim olarak) gerçekleştirebilirler.
 • Seviye Tespit Sınavına girecekler https://rehber.tureb.org.tr/publicbasvuru  linki üzerinden kredi kartı ile ödemelerini (tek çekim olarak) gerçekleştirebilirler.

Sanal pos üzerinden yapılan ödemelerde dekont verilmemekte olup ödemeleriniz RBS üzerinden kontrol edilmektedir. Sanal pos üzerinden yapılan ödemeleri başvuru formunuzda belirtmeniz yeterli olacaktır.

 (Sınava girilecek her bir dil için ayrı ayrı ücret yatırılacaktır. Sınavlar için yatırılmış ücretler sınava girilmese dahi iade edilmeyecektir.)

KOMİSYON OLUŞTURULMASI:

Mevzuat gereğince her bir dil için ayrı ayrı komisyon oluşturulması gerekmektedir. Ancak zaman zaman komisyonların oluşturulmasında güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Bu nedenle Dil Ekletme Sınavı ve Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı için başvurulan dilde en az 5 kişinin müracaat etmesi halinde komisyon oluşturularak sınav gerçekleştirilecektir. Ayrıca en az 5 kişinin altında yapılan dil başvurularında -eğer komisyon oluşturulabilirse- Yönetim Kurulu’nun takdiriyle ilgili dilden sınav açılabilecektir. Başvurular tamamlandıktan sonra belirtilen sayının altında kalan veya komisyon oluşturulamayan dil gruplarına müracaat edenlere bilgi verilecek, sınavın gerçekleşememesi halinde bu durumdaki adaylara yatırdıkları ücretler iade edilecektir. 

ÖNEMLİ NOT:

 • Eksik belgeli başvurular dikkate alınmayacaktır. Sorumluluk başvuru sahibine aittir ve ücret iadesi yapılamayacaktır.
 • Sınav ücretini yatıranlar bu duyuruda bahsi geçen koşulları kabul etmiş sayılırlar.
 • Sınav programı Birliğin web sayfasından duyurulacaktır.
 • Sınava girecek adayların sınav giriş tarihleri başvuru sırasına göre belirlenecek olup, tarihlerde hiç bir değişiklik yapılmayacaktır.
 •  Gelen başvurular bu duyurunun altındaki dokümanlar kısmından güncellenerek ilan edilecektir.


Bir cevap yazın